Program

ISSEP 2021 Living Document

November 3, 2021

10:00 – 10:15

Opening

10:15 – 11:00

Keynote: CS Unplugged in constrained environments

Tim Bell (University of Canterbury, New Zealand)

11:00 – 11:30

Coffee Break

11:30 – 13:00

Paper Session: Computational Thinking 
Towards Classification of Interactive Non-Programming Tasks Promoting Computational Thinking

Tomas Šiaulys and Valentina Dagienė

Tell, Draw & Code – Teachers’ Intention to a Narrative Introduction of Computational Thinking

Karin Tengler, Oliver Kastner-Hauler and Barbara Sabitzer

Computational Thinking in Context across Curriculum: Students’ and Teacher’s Perspective

Natasa Grgurina and Sabiha Yeni

30’ Discussion Session in gather.town

13:00 – 14:00

Lunch Break

14:00- 15:00

 Paper Session: Bebras Challenge
A Multi-Dimensional Approach to Categorize Short Tasks

Christian Datzko

Aspects of Designing a Successful Bebras Challenge 

Christian Datzko and Susanne Datzko

20’ Discussion Session in gather.town

15:00 – 15:30

Coffee break

15:30 – 16:30

Posters Session

End of the day

November 4, 2021

9:30 – 11:00

Paper Session: Professional Development
Encouraging Task Creation among Programming Teachers in Primary Schools

Jacqueline Staub, Zaheer Chothia, Larissa Schrempp and Pascal Wacker

Professional Development for In-service Teachers of Programming: Evaluation of a University Level Program

Majid Rouhani, Miriam Lillebo, Veronica Farshchian and Monica Divitini

Problems, Professional Development and Reflection: Experiences of High-School, Computer Science Teachers in Serbia

Vojislav Vujosevic

30’ Discussion Session in gather.town

11:00 -11:30

Coffee Break

11:30 – 13:00

Paper Session: Programming Education
Teaching Recursion in High School — A Constructive Approach

Dennis Komm

Why Young Programmers Should Make Game Art: A Study from a Game-making Course

Mária Karpielová

First Programming Course in Business Studies: Content, Approach, and Achievement

Djordje Kadijevich

Discussion Session at gather.town

13:00 – 14:00

Lunch Break

14:00 – 15:00

Keynote – Hedy: Creating a Gradual Programming Language

Felienne Hermans (Leiden University and Free University Amsterdam)

15:00 – 15:30

Coffee break

15:30 – 17:30

Workshop – Computational Problem Solving with Plethora

Judith Gal-Ezer, Michal Armoni, Michal Haskel-Ittah, Rami Marelly and Smadar Szekely

17:30 – 18:30

Steering Committee Meeting

End of the day

November 5, 2021

10:00 – 11:00

11:00 – 11:30

Coffee break

11:30 – 13:00

Paper Session: Advancing Computing Education
Towards a Compulsory Computing Curriculum at Primary and Lower-secondary Schools: The Case of Czechia

Jiří Vaníček

Girls’ Summer School for Physical Computing: Methodology and Acceptance Issues

Gabrielė Stupurienė, Anita Juškevičienė, Tatjana Jevsikova and Valentina Dagienė

Computing in Pre-primary Education with Coloured Paths 

Daniela Bezáková, Andrea Hrušecká and Roman Hrušecký

30’ Discussion Session in gather.town

13:00 – 14:00

 Lunch Break

14:00 – 15:00

TBA

15:00 – 15:30

Coffee Break

16:30 – 17:00

Closing

End of the conference